Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Enerji Nakil Hattı Orman İzni

Daralt
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Enerji Nakil Hattı Orman İzni

  Orman hatlarına enerji çekilirken ekonomik verimliği göz ardı etmemek oldukça önemlidir. Mevcut planlamanın dışına çıkmadan ve yerleşime zarar vermeden enerji nakilleri yapılabilir. Orman içerisine çekilen enerji nakil hattında bölge müdürlüklerinden onay almak gerekir. Ormanlarda yapılan yenileme çalışmalarına paralel olarak Enerji Nakil Hattı Orman İzni onay ve aşamaları uzun sürebilir. Nakil hat çekimlerinde izin süreçleri ormanın doğal ve kültürel yapısına göre değişir. Hatıra ormanları gibi ormanlarda nakil enerji hat süreçleri çok hızlı ilerler.

  Ülke ekonomisine katkı sağlayan ormanların enerji alma süreçleri uzun sürmektedir. Sulak alanlı olan ormanlarda bu süreçler uzun olabilir. Ormanlarda belirli alanlar üzerinden ancak nakil hattı çekilebilir. Ülkemizde ormanları turistik açıdan değerlendirmek isteyen proje mühendisleri Enerji Nakil Hattı Orman İzni alınıp alınmadığını kontrol ederler. Bu kontrol için belirledikleri uzman personellerden haber alırlar. Orman içerisinde oluşacak olan işletme veya doğal ortam tesislerde enerji nakil hat izni kısa sürede de çıkabilir. Doğa ve çevre bilincini göz ardı etmeden ve zarar vermeden enerji hattı çekmek sağlıklı olmaktadır. Bunun için uygulanan yasaların dışında işlem yapmayın. Gerekli olan mevcudatlarında dışına çıkmak mantıklı değildir. Enerji hattı su ve mecra yollarını kapatacak yapıda bütünleşmiş edilmemesi sağlanabilir. Ormanlarda nakil yaparak aslında o ortamı insanların kullanımına sunabiliriz. Ekosistemin ve doğal yaşamında gücünden faydalanarak orman içerisinde hoş vakit geçirebiliriz. Bu sayede bol oksijen deposu alarak mevcut biyolojik yapıyı daha sağlıklı hale koyabiliriz. Orman enerji hatlarında karışık süreçler olmamalıdır. Orman sahasının yapısını bozmadan ve mülkiyet sorununa zarar vermeden kısa sürede hizmet verilir. İl çevre orman müdürlüklerinden özel mülk alanı olup olmamasını kontrol ettirmek son derece önem arz eden durumdur. Ormana çekilecek enerji hattında alınan izinde genellikle gelişeme açık ve uygun olan yerler tercih edilir. Ormanların gelişen dinamik yapısına paralel çalışmalarda elektrik ihtiyaç haline gelir. Nakil yapılırken toprağın jeopolitik konumu, toprak yapısı, iklimi, bitki örtüsü gibi özellikleri kontrol etmek avantajlıdır. Toprağın yamaç durumu, doğal yapıdan dolayı oluşacak olan denge problemleri gibi her türlü problemleri göz ardı etmeden izin alınır. Dünyada enerji her zaman kullanılan bir ihtiyaçtır. Bu aşamada yapıcı unsurları göz önünde bulundurarak başvuru yapmak daha sağlıklıdır. Enerji hattı verilirken bitli örtüsünün durumunu da kontrol ederek süreçleri başlatmanız önerilmektedir.

  Enerji nakil orman hat izinlerinde büyükşehir belediyelerinde, beldelerden ve ilçe birimlerinden izin almak gereklidir. Proje kapsamında yapılan onay süreçlerinden sonra Enerji Nakil Hattı Orman İzni yasaların belirlediği iş günü içerisinde devreye alınır. Eğer ticaret amacıyla faaliyete geçecek olan alanlar olursa hukuki açıdan da değerlendirme gerekebilir. Enerji hattı çekilirken muhit şartlarına uygunluk durumları kontrol edilmelidir. Ekonomik ve sosyal yapıyı bozacak herhangi aksi bir durum yaşanmaması gerekir.
  mdfta9411
Lütfen bekleyin...
X